top of page

Jiříkovo vidění
The World According to My Dad
2023 / 77 min.

Brněnský samorost, materiálový fyzik a vášnivý kutil RNDr. Jiří Svoboda, CSc., DSc., má ideu, jak zachránit planetu. Nikdo ho ale neposlouchá. Jeho dceru Martu, hudebnici a matku dvou dětí, to štve. Bere kameru a jde s tátou „do světa“. Chce prověřit, jestli by svět mohl fungovat tak, jak si otec představuje. Humor do filmu přinášejí jejich rozdílné charaktery a společně vymyšlené strategie, jak a komu ideu předkládat; setkají se s ekology, aktivisty, experty a politiky, aby se z kuchyně dostali až na světový klimatický summit. Pokusy o pronikání do veřejných struktur obnažují povahu moci, která rozhoduje o tom, kdo, s jakým tématem a kam může vstupovat.

Všichni oslovení se shodují na tom, že Jiřího ustanovení světa by bylo ideálním řešením. Přesto po čtyřech letech putování se svojí myšlenkou celosvětové uhlíkové daně a dividendy pro všechny stojí sami proti všem. Přicházejí s nápadem příliš pozdě? Nebo příliš brzy? Ačkoliv se jim nedaří uspět na poli mezinárodní politiky, objevují nečekané rozměry svého společného vztahu a díky tomu jedou ze světového summitu v Glasgow domů s písní na rtech. “Tax The Carbon Globally!”


Silný osobní příběh, Jiřího humor a charisma, Martiny originální písně, syrový filmový materiál a inspirativní nápad na záchranu planety vytváří nepřehlédnutelný snímek s potenciálním celospolečenským dopadem.

Festivals & Awards

  • Ji.hlava IDFF 2023 - Official Selection

  • One World Slovakia IFDF 2023 - Official Selection

plakat-jirikovo-videni-tisk-a2-2023-09-07-scaled.jpg

Credits

Writer, director, music: Marta Kovářová
Producer: Jan Bodnár, Jan Hubáček
Co-producer: Sylvia Panáková – Dayhey (SK)
DOP: Marta Kovářová, Petr Kačírek
Editing: Varvara Šatunova
Sound: Klára Jašková, Michal Gazdag
Dramaturgy: Jan Gogola ml.
Professional consultation: Alexander Ač (climatologist)

Supported by: Czech Film Fund, JFNF - South Moravian Film Fund

bottom of page